Marta na białej szkole

autor: Agnieszka Świrniak

wydawnictwo: Letraprint
format: A5
ilość stron: 88
oprawa: miękka
rok wydania: 2023
ISBN 978-83-960114-3-5

Gdzie kupić?

Książki można nabyć w księgarni www.motyleksiazkowe.pl oraz innych dobrych księgarniach internetowych i stacjonarnych.

Marta jest zwyczajną uczennicą, z jednym wyjątkiem – razem z nielicznymi najlepszymi przyjaciółmi nie chodzi na lekcje religii. Czy to coś zmienia w życiu? Tak! Sami to wiecie, jeśli jesteście niereligijnymi uczniami, rodzicami, dziadkami itd. Jeśli nie jesteście – czas otworzyć oczy i dowiedzieć się, że dyskryminacja nieuczęszczających na katechezę dzieci istnieje!

„Religia jest w stanie poróżnić nawet rodzinę i przyjaciół” twierdzi tata Marty. Czy ona sama wraz ze swoimi najbliższymi przyjaciółmi przezwyciężą to, prawdziwe, niestety, stwierdzenie?

Na białej szkole spędzają z Martą czas przyjaciele, ale też czają się wrogowie. Marta, Helenka, Adam, Hans oraz kilka innych dziewcząt założą wspólny klub i razem stawią czoło nieoczekiwanym okolicznościom. Hanka i Szymon przyczynią się do sytuacji konfliktowych i to nie tylko skierowanych przeciw Marcie. Jak zareaguje pani Marzenka na nękanie słabszych? Jak pomoże dzieciakom w chwilach smutku i tęsknoty za domem? Zachęcam też do podziwiania jej stoickiego spokoju wobec niesnasek na tle wyznaniowym między dziećmi.

Przyjaźń w „Marcie na białej szkole” nie jest bynajmniej oparta jedynie na niechodzeniu na religię, choć ten styl życia jednoczy czwórkę – Martę, Helenkę oraz Adama i Hansa, z których dwoje pochodzi z rodzin niewierzących. Rozmawiają czasem o swojej „inności” na tle klasy, na przykład, gdy ktoś nagle zmieni zdanie i nie chce iść na mszę. Albo gdy Hanka obraża Martę. Te typu sytuacje wzięte są z prawdziwego życia i stanowią dla uczniów duży stresujące, wierzcie mi!

Dzieciaki wspierają się także w zupełnie zwyczajnych, typowych dla tego wieku momentach, cieszą się sukcesami, Marta zazdrości, pomaga (pośmiejcie się przy pakowaniu Helenkowej torby), śmieje się, płacze, złości się, lubi wszystko przemyśleć, czasem nawet ratuje trudne sytuacje. Sprawdźcie też, czy przypadkiem się nie zakocha?

Z recenzji dr Katarzyny Slany (Instytut Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej UJ)

„Utwór autorki czyta się znakomicie, bohaterowie są ciekawie zarysowani, chcemy ich poznać, […] Opowieść wciąga, żyjemy losami poszczególnych postaci, ciekawi ich zachowań do samego końca. […]. Jestem pod dużym wrażeniem, że autorka w prosty sposób omówiła newralgiczne problemy: ateizm, inne wiary, katolicyzm, homofobię, adopcję dzieci z krajów trzeciego świata, wegetarianizm, niezamężnych rodziców itd. Pisarka nakreśliła to wszystko sumiennie, ale i subtelnie, nie tracąc proporcji między tymi ważnymi tematami, czasami jedynie w sposób zawoalowany zwracała naszą uwagę na poszczególne dzieci i trapiące je problemy, których mogliśmy się domyślić”

Książka dla dzieci w wieku 6+ / Bohaterowie mają lat 11

Agnieszka Świrniak

Autorka

Wieloletnia publicystka „Faktów i Mitów” potem „Tygodnika Faktycznie” oraz „Etyki w Szkole”, specjalizuje się w tematyce świeckiego i ateistycznego wychowania dzieci i młodzieży. W roku 2015 laureatka Kryształowego Świecznika – nagrody Marszałkini Nowickiej za Wkład w Budowę Świeckiego Państwa, a w roku 2016 tytułu „Ateistka Roku”. Autorka opowiadań o Marcie – pierwszej i jedynej polskiej ateistycznej postaci literackiej dla dzieci. W 2023 roku Marta wreszcie doczekała się formy powieściowej w stylu (opowiadanie w pierwszej osobie) i formacie (ilustracje) idealnym dla młodego czytelnika.

W 2022 wyszła jej pierwsza powieść dla dorosłych „Życie nie lubi porządku”, której dalszy ciąg już czeka w wydawnictwie.

Kontakt

Wydawnictwo

Autor

Adam Cioch
e-mail: adamcioch11@gmail.com